گردشگری استان کرمانشاه

 

گردشگری فعالیتی است اقتصادی با بار فرهنگی ، که به عنوان یکی از منابع مهم درآمد در اغلب کشورها مورد توجه است که تاثیر قابل توجهی در اقتصاد محلی و منطقه ای دارد.

استان کرمانشاه با داشتن تنوع آب و هوایی ، کوهستان های زیبا ، رودهای پر آب و سراب های زیبا همواره مورد توجه گردشگران بوده است. علاوه بر این ، آثار باستانی متنوع در این استان ، که از دوره های مختلف تاریخ ایران به یادگار مانده است ، همواره مشتاقان زیادی را از درون و برون کشور به خود جلب کرده است.

 

 

جاذبه های استان کرمانشاه

 

 

1) جاذبه های طبیعی

در بحث گردشگری جاذبه های طبیعی از اهمیت فراوانی برخوردارند ؛ زیرا یکی از مهم ترین انگیزه های سفر برای انسان تغییر آب و هوا و استفاده از مناظر طبیعی برای رفع خستگی ناشی از کار و رهایی از مشکلات زندگی شهری است. خوش بختانه استان کرمانشاه از جاذبه های طبیعی ارزشمندی برخوردار است.

بیش از نیمی از وسعت استان را کوه های مرتفع پوشانده است. رشته کوه زاگرس ، به صورت مجوعه ای از رشته های موازی ، با دشت های مرتفع کوهستانی در میان آن ها ، پوشش گیاهی متنوع شامل جنگل های بلوط و ون (Van) و مراتع و چمنزارهای سرسبز به وجود آورده و چشمه سارها و سراب های فراوانی را در دل خود جاری کرده است ؛ از این رو در سراسر استان ، مناظر طبیعی دل پذیری به وجود آمده است که از جمله می توان به دالاهو ، شاهو ، پرآو و ... با مناظر زیبا و دل نشین آن ها اشاره کرد.

سراب ها و چشمه هایی زیبا و پر آب همچون سراب نیلوفر ، تاق وستان ، صحنه ، هرسین ، خضرزنده و خضرالیاس و از همه زیبا تر تالاب هشیلان ، از جمله مناطق زیبا و مستعد برای توسعه ی گردشگری در استان کرمانشاه به شمار می آیند.

 

 

غارها

غارهای استان کرمانشاهان


 جنس ناهمواری های استان کرمانشاه که غالبا از مواد آهکی است تحت تاثیر شرایط اقلیمی ، ناهمواری و ... موجب تشکیل غارهای زیادی در سطح استان شده است. غارهایی که با داشتن جلوه های زیبا و بی نظیر خود نشان دهنده ی بزرگی و قدرت آفریدگار هستی قلمداد می شوند. از جمله ی این غارها می توان به غار قوری قلعه در مسیر جاده ی کرمانشاه به پاوه اشاره کرد.

 این غار با کرمانشاه 87 و با پاوه 25 کیلومتر فاصله دارد. در ورودی محل ، پارکنیگ ، رستوران و چندین غرفه ی خرید وجود دارد. با وجود اینکه این غار بزرگترین غار آبی آسیا شناخته شده ولی دشواری های کار سبب شده که تابحال تنها 3140 متر از این غار شناسایی شود که از این میزان هم تاکنون حدود 400 متر برای گردشگران نورپردازی و آماده ی بازدید شده است. رفتن به درون غار شبیه غار علی صدر همدان با قایق انجام نمی شود بلکه مسیری که در کنار آن آب جریان دارد پیاده طی می شود. در مسیر بازدید استالاگتیت ها و استالاگمیت ها در کنار قندیل های کریستالی و حوضچه های متعدد آب و تالارهای پر شکوه گردشگران داخلی و خارجی را به وجد می آورد.

پیش از آماده شدن محل گروه های غار نورد کرمانشاهی در قسمت های درونی غار جمجمه زنی را یافته اند که ظاهرا توسط حیوان درنده ای به درون غار کشیده شده بود آزمایشاتی که بر روی جمجمه انجام شد عمر آن را حدود هفت هزار سال تعیین نمود.

 

همچنین در زمان خاکبرداری در ورودی غار سه خمره نگهداری آذوقه از یک محل و تعدادی شیئی تاریخی از جمله چندین بشقاب نقره ای نفیس از جنس نقره متعلق به عهد ساسانی پیدا شده که در کرمانشاه نگهداری می شوند.

غار قوری قلعه - شهرستان پاوه

 

 منبع نگاره: تارنمای علم و طبیعت

 

غار دواشکفت

اندکی بالاتر از پارک کوهستان دو غار طبیعی بسیار وسیع در مجاورت هم قرار دارند که به دو اشکفت معروفند. این دو غار که از اماکن اسکان بشر در دوران پیش از تاریخ است در روزهای جمعه که بسیاری اهالی کرمانشاه جهت کوه پیمایی به ارتفاعات تاق وستان می آیند در مسیر آنان قرار گرفته و علاقمندان از آن بازدید می نمایند.

 

غار شکارچیان یا غار بیستون

این غار که در پشت مجسمه ی هرکول و به فاصله ی اندکی بالاتر از آن قرار گرفته است در سال 1949 میلادی توسط کارلتون . اس . کوون حفاری شد. یافته های این غار شامل ابزار سنگی ، تیغه های سنگی مختلف استخوان حیوانات گوناگون از قبیل پلنگ ، شغال ، گراز ، غزال ، گاو وحشی و نیز قسمت هایی از استخوان های انسان نئاندرتال که حدود 40000 سال پیش می زیسته است ، می شد .

در میان سفال های  بدست آمده از این غار دو قطعه ی آشوری و بقیه متعلق به دوره ی هخامنشی بودند.

کمی بالاتر از غار شکارچیان صفحه قاب دار تراشیده شده ای در سمت چپ غار است که فاقد نقش است و هدف از ایجاد آن مشخص نیست. به نظر می رسد با توجه به شیوه ی حجاری اثر گفته شده متعلق به دوره ی اشکانی باشد.

علاوه بر این غارها ، غارهای دیگری نیز وجود دارند که در دوره ی غارنشینی انسان ها مورد استفاده بوده اند. غار آوازا یا  غار چشمه سهراب در کنار مسیر راه بیستون به سنقر از این جمله است.

 

غار سنگی حسین

تقریبا در 4 کیلومتری سه راهی سریاس در کوهستان میگوره غاری متشکل از 5 اتاق در دل کوه حجاری شده که توسط یکی از اهالی محل به نام کاک حسین عثمانی که یک پای خود را نیز از دست داده  بوجود آمده است وی در فقدان همسر و در کنار دختر خود در طول بیست سال 1362 به بعد این مکان را به وجود آورده و در مجاورت اتاق ها آرامگاه خود را نیز ساخته است. این غار همه ساله مورد بازدید علاقمندان فراوانی قرار می گیرد.

 

 

 غار کاوات

 از غارهای دیدنی و معروف استان در سلسله کوه های شاهو در شمال دره ی با صفای قوری قلعه از توابع جوانرود واقع شده، از عجایب این غار وجود برکه زیبایی به طول 60 متر و عرض 20 متر است که در بعضی از نقاط ارتفاع آب دیواره های غار راتا سقف در بر می گیرد.

 

 

برخی دیگر از غارهای استان کرمانشاه

نام غار

موقعیت

غار مرخرل (Marakhal)

دامنه ی کوه بیستون

غار مرتاریک (Martarik)

دامنه ی کوه بیستون

غار مردودر

دامنه ی کوه بیستون

غار مرآفتاب

دامنه ی کوه بیستون

غار عسل

دامنه ی کوه بیستون

غار پرآو

در کوه پرآو

غار (پناه گاه سنگی) ورواسی

یازده کیلومتری شمال خاوری کرمانشاه

غارآسنگران

در شمال باختری کوه های پراو در جاده میان کرمانشاه و سنندج

غار مردزان (Mardozan)

در ابتدای زمین های سنقرآباد در تنگ میان دارابگ

غار انار

تنگ میان دارابگ

غار حاجی

در روستای کله جوب در تنگ دینور

غار کبوتر (مر کموتر)

در زمین های جنوبی روستای میان راهان

غار سید شهاب

در تنگ میان راهان

غار طویله سوراخ

در کوه بیلوار در روستای کنگرشه بانین

غار کنشت (Kenesht)

در میان راه روستای کنشت

غار جوجار

در فلات شمالی پرآو در بخش شمال باختر قله ی شادآودالان

 

 

حیات وحش

حیات وحش در استان کرمانشاهان

تنوع اقلیمی و همچنین توپوگرافی و پوشش گیاهی استان شرایط مناسبی را برای زیست انواع جانوران و مناطقی با اکوسیستم های نادر فراهم آورده است که استان کرمانشاه را به یکی از زیستگاه های مناسب پرندگان و پستانداران وحشی تبدیل نموده اند. نخجیرگاه های گراز و غزال که بر دیواره های جانبی تاق بزرگ در تاق وستان نقش شده اند موید این قابلیت در 1400 سال پیش می باشند.

 از جمله ی این مناطق را می توان به مناطق حفاظت شده ای چون پناهگاه حیات وحش در بیستون ، نواه کوه ، ورمنجه ، هشیلان ، بدر و پریشان ، بوزین و مره خیل و زله زرد اشاره کرد که بازدید از اماکنی چون تالاب هشیلان (که از زیستگاه های مهم پرندگان آبزی و مهاجر است) یا ورمنجه (که از زیباترین و مهم ترین پناهگاه های حیات وحش کشور محسوب می شود) به هنگام سفر به استان به علاقمندان به طبیعت گردی توصیه می شود. آهو ، بز وحشی ، بز کوهی ، کل (Kal) قوچ وحشی ، گراز ، پلنگ ، گربه ی وحشی ، روباه ، گرگ ، شغال ، کفتار ، خرشس قهوه ای ، تشی (گربه ی تیغی) خرگوش و موش کشتزار از جمله جانوران و قرقاول ، دراج ، کبک ، تیهو ، بلدرچین ، انواع سهره ، گنجشک ، دم چتری ، سینه سرخ ، بلبل ، توکا ، شاهین ، عقاب ، کرکس ، قرقی ، هما ، کبوتر ، فاخته ، جغد ، کلاغ ، زاغ ، دم جنبانک ، چکاوک قمری و سار از جمله پرندگان منطقه ی کرمانشاه هستند.

  

 

 

 

سراب ها

برخی سراب ها در استان کرمانشاهان

 

 

 

 

در استان کرمانشاه حدود 550 سرآب و چشمه ی بزرگ و کوچک وجود دارد ، همچنین حدود 250 رشته کاریز وجود دارد.

 

 

/ 8 نظر / 163 بازدید
Navid

ba salam web sit khoobieh khili kamel tar shodeh enshaallah movafagh bashi mokhleset navid

کامبیز

بسیار خوب بسیار خوب

امیر

سلام. وبلاگ کاملی بود. مطالبت خوب بودن. اما می تونی از این هم کامل ترش کنی. موفق باشی

وحید رکاب

سلام ... ممنون که اومدی و نظر دادی [گل] وب زیبا و پر محتوایی داری دستت درد نکنه .... راستی اگه مایل به تبادل لینک هستی منو با نام ( حلوان _ ایل کلهر ) لینک کنید و به من اطلاع دهید تا من هم شما رو لینک کنم ..... راستی داشت یادم میرفت اون دوست سرپلید اسمش چیه , کجای سرپل میشینن ؟ بدرود دوست عزیز .....[بدرود]

با سلام از زحمات شما بی نهایت سپاس گزارم .بسیار کامل بود

وحید رکاب

سلام عزیز مهربان سال 90 بر شما خجسته باد. برایت بهترین ها رو آرزو دارم. خوش باشی و سربلند . بدرود

lmostafa

سلام و خسته نباشی دستت درد نکنه وبلاگت خیلی جامع ای کاش قبل از اینکه برم کرمانشاه وبلاگ تو دیده بودم در هر صورت باز هم ازت تشکر میکنم و خسته نباشید بهتون میگم

صدف

سلام من کردا رو دوس دارم شهرتون زیباست رقصتونم خ دوس دارم